Interview s Hanou Kamenistou, Account Executive, DXC Technology Slovakia

Rozhovor s Milošom Bátovským, Program Lídrom LeadINcentra
20. decembra 2021
Martin Páleník
Interview s Martinom Páleníkom, HR riaditeľom spoločnosti Lenovo
28. septembra 2022

Spomínaš si v akej životnej etape si išla do programu LeadINcentra - Authentic Leadership?

Bolo to obdobie, kedy som prežívala dilemu ako asi aj väčšina iných žien, ktoré sú zároveň aj mamami. Ako byť „dobrá mama“ a zároveň sa aj bez výčitiek venovať sebe, svojim záujmom a práci, ktorá ma baví.

Zmenilo ťa poznanie z programu? Ak áno, tak ako?

Vďaka programu som pochopila, že len keď budem spokojná sama so sebou, bude spokojné aj moje okolie.

Počas jednotlivých „sessions“ som sa dostávala pod svoju kožu hlbšie a hlbšie, čo nebolo úplne najpríjemnejšie. Avšak, vďaka tomuto procesu a témam, ktoré sme diskutovali, som zároveň čoraz lepšie vedela pomenovať čo potrebujem, čo ma napĺňa a čo ma robí šťastnou. Naučila som sa požiadať o pomoc. Dlhé roky som toto v sebe popierala a bola som presvedčená, že všetko potrebujem zvládnuť sama, lebo to predsa dokážem 😉.

Neskôr si pokračovala v ďalších programoch LeadINcentra, napríklad v skupinových koučingoch, akú mali pre teba tieto stretnutia pridanú hodnotu?

Počas dvoch rokov som absolvovala obidva leadership programy (level 1 aj level 2). Po pol roku som zistila, že mi stretnutia s ľuďmi, ktorí Authentic Leadership absolvovali chýbajú. Skupinový koučing bol skvelým pokračovaním. Naučil ma počúvať a klásť správne otázky. Prestala som svojmu okoliu dávať nevyžiadané rady, ktoré niekedy niesli ťažko. Nahradila som ich aktívnym počúvaním a otázkami, ktoré si zodpovedia sami. Pomôžem tak oveľa efektívnejšie. Samu ma to prekvapilo.

Spomínaš si na nejaký silný „aha” moment z týchto programov?

Bolo ich postupne viacero. Som profil „supporter“, tu už zo samotného názvu vyplýva, že prirodzene podporujem svoje okolie a blízkych. Silný „aha moment“ bol, keď som na faktoch zistila, že z energie, času a starostlivosti, ktoré venujem všetkým okolo už pre mňa samotnú nezostáva nič. Zrazu som dokázala prijať skutočnosť, že niekedy „je v pohode“ aj studená večera a netreba variť každý deň 😊.

Neostala si len pri sebe a svojom rozvoji, ale program LeadINcentra si odporúčala aj v rámci štruktúr vlastnej firmy? Čo ťa k tomu motivovalo?

V programe som zistila, že mojím poslaním je vytvárať prostredie well-beingu, v ktorom sú úspešní a spokojní ľudia. Na sebe som videla, že program mi pomohol byť vyrovnanou doma aj v práci. Som presvedčená, že keď dosiahneme takúto rovnováhu, tak vieme podať oveľa lepší výkon na oboch poliach.

Rozprávala som sa o svojej pozitívnej zmene s viacerými kolegami. Aj oni tento program absolvovali. Keď nás už bolo viac, tak sme prirodzene chceli mať okolo seba ďalších kolegov, ktorí budú v práci vyrovnaní, vďaka tomu, že budú poznať svoje silné a slabé stránky a budú si vedieť vybrať akým úlohám sa venovať, lebo sú vo flow - kedy ide práca akoby sama. Chceli sme jednoducho pracovať v kolektíve angažovaných ľudí, ktorí sú pozitívne nastavení na zmenu.

V tom čase sme pripravovali rozvojový program pre zamestnancov – Employee Development Program (EDP), ktorý je postavený na 5 pilieroch. Jedným z nich je leadership program, kde sme ako dodávateľa vybrali spomedzi 4 spoločností práve LeadINcenter s osvedčeným transformačným konceptom autentického líderstva.

Hodnotenia tohto programu od našich 52 kolegov sú na úrovni spokojnosti 95% a 85%. Komentujú ho ako najlepší, ktorý kedy vo svojom živote absolvovali. Myslím, že k tomu netreba nič ďalšie dodávať. Je transformačný a výsledky môžu absolventi implementovať do praxe okamžite.

Som rada, že vám to vyšlo. Váš EDP program bol nedávno dokonca ocenený ako najlepší soft skill firemný/vzdelávací program roka 2021 v prestížnej ankete Learning & Development Awards.

Áno a máme z tohto víťazstva veľkú radosť. Vážime si ocenenie našej práce porotou odborníkov v oblasti vzdelávania dospelých. Osobne ma najviac potešilo, že ako jeden z dôvodov nášho úspechu porotcovia uviedli a vyhodnotili EDP ako inšpiratívny a aplikovateľný aj pre iné spoločnosti.

Vráťme sa ešte k Tebe, teraz s odstupom času, ako vnímaš svoju situáciu? Kam Ťa práca na sebe posunula v pracovnom a osobnom živote? Poprípade, čo by si chcela ešte dosiahnuť?

Program mi otvoril oči. Zrazu som dokázala v priebehu pár týždňov nastaviť očakávania seba aj svojho okolia tak, ako som potrebovala. Naučiť sa vedome rozhodovať, je skvelé poznanie. Samozrejme, aj si za tieto rozhodnutia niesť zodpovednosť.

No dokážem to len, keď viem pomenovat strach, ktorý v sebe mám a zistila som, že často úplne zbytočne. Otázka „Čo najhoršie sa mi može stať?" pri ktorejkoľvek dileme, alebo úlohe, ktorú riešim je naozaj oslobodzujúca.

Som presvedčená, že len vďaka zmene vieme dosiahnuť lepšie výsledky a posúvať sa vpred. Vždy keď sa rozhodujem v dôležitej situácii, pýtam sa, či sa dá urobiť ešte niečo inak, aby som nepotrebovala akceptovať riešenie, ktoré mi nevyhovuje. Až keď vyčerpám všetky možnosti na zmenu, tak som ochotná situáciu prijať takú aká je. Verím, že táto moja vytrvalosť mi pomôže ďalej pracovať na projektoch, ktoré má napĺňajú a sú pridanou hodnotou aj pre moje okolie, pretože vtedy sa cítim šťastná.

– 21 jún 2022 –