Interview s Lydkou Vajsáblovou, spolumajiteľkou Kliniky ReFit

Interview s Annou Hajduchovou-Zátureckou, CFO Frey Services
28. októbra 2021

1. V akej životnej etape si išla do programu LeadINcentra - Authentic Leadership?

V tom čase som sa vrátila po ročnej materskej do práce s povýšením na pozíciu riaditeľky a zodpovednosťou za novovznikajúci IT tím, ktorý sa oddelil v rámci spoločnosti Adient. Mala som doma ročné dieťa, cítila som finančné zaťaženie, manžel ostal na rodičovskej a ja som bola v jednom „kole povinností“. Častokrát som si neuvedomovala, koľko vecí sa cezo mňa „valilo“ a ovplyvňovalo ma.

Načasovanie programu prišlo v správnej chvíli, doslova „perfect timing“! 😊

2. Ako ťa absolvovanie programu zmenilo? V čom ti pomohlo?

Predovšetkým, mi to pomohlo nachvíľu sa zastaviť, začať si odpovedať na dôležité otázky a usporiadať si priority v živote. V tom každodennom kolobehu som na to nemala čas, a tu mi vznikol priestor zamyslieť sa nad tým, kto som a čo skutočne chcem a potrebujem.

Veľmi mi pomohla aj komunita ľudí v programe a vedomie, že „v tom“ nie som sama. Že aj ostatní riešia takmer identické problémy či už s partnerom, deťmi, rodičmi alebo v práci.

K mnohým momentom a poznatkom z programu sa vraciam aj teraz po 4 rokoch, tak napríklad, práve dnes som sa cestou zo škôlky zastavila a vychutnávala si slnko a pohľad na gaštanové stromy. Dokonalá ukážka mindfulness v praxi 😊. Ešte donedávna som to nevedela, no naučila som sa užívať si maličkosti a veci, ktoré častokrát berieme ako samozrejmosť a byť za ne vďačná.

3. Spomínaš si na nejaké silné „aha” momenty? Aké, napríklad?

Áno, a bolo ich niekoľko 😊. Počnúc zostavením si „svojej vety“, identifikovaním strachov či zodpovedaním na niektoré cielené otázky sa mi veľa vecí vyjasnilo a začala som na sebe pracovať.

Po roku pauzy, keď som cítila, že potrebujem čas na spracovanie všetkých podnetov a emócií, som prijala pozvanie do „levelu dva“. (Pozn.autora: pokračovanie Authentic Leadership Program-u). Tam bol tým, asi najväčším, „aha momentom“ uvedomenie si konceptu „špirály“, teda myšlienka, že život sa vyvíja a nie je statický. Zakaždým, keď čelíme výzve, ktorú sme dokázali prekonať príde po určitom čase ďalšia a náročnejšia. Takto sa meníme a získavame opäť inú skúsenosť a ten proces sa nikdy nekončí. Status quo netrvá večne.

4. A teraz s odstupom času, ako vnímaš svoju situáciu? Kam ťa práca na sebe posunula v tvojom osobnom živote?

V prvom rade vnímam, že absolvovaním programov sa to neskončilo, práve naopak bol to začiatok cesty vlastnej seba-transformácie.

Našla som odvahu urobiť niektoré zásadné rozhodnutia, vzdať sa materiálnych vecí, za ktorými sa mnohí dnes náhlia, no mňa nerobili šťastnou. Predali sme dom pri Bratislave a odsťahovali sa do bytu v Trenčíne. Niektorí členovia rodiny dodnes nechápu tieto moje kroky, ale ja sa teraz cítim spokojnejšie a svoje rozhodnutie neľutujem.

5. S prácou to asi tiež nebolo jednoduché, že?

V práci som si postupne nastavila pracovné podmienky tak, aby mi vyhovovali a mohla som pracovať z Bratislavy alebo z Trenčína. Neskôr, keď sa aj pod vplyvom korona krízy vo firme diali organizačné zmeny a začali sa výrazne redukovať stavy zamestnancov, som nenechala situáciu, aby ma „prevalcovala“, namiesto toho som urobila vedomé rozhodnutie. Bez poznatkov, ktoré som získala z LeadIN programov by som celú situáciu zrejme vnímala viac dramaticky. Tentoraz, som však aj „v tom negatívnom“ videla skôr príležitosť.

6. To znie zaujímavo, môžeš nám o tom povedať viac?

Určite, áno. Aktuálne to nie sú ani 3 mesiace, čo som sa s elánom pustila do úplne nového projektu. Spolu koordinujem a rozvíjam aktivity ortopedicko-rehabilitačnej kliniky v Bratislave Kliniky ReFit.

Verím, že základom pevného zdravia sú 3 elementy: pohyb, strava a psychika. V rámci leadership programov a coachingu som riešila psychickú stránku, no až po operácii kolena som pochopila, že je dôležité nezanedbať ani fyzickú stránku, upravila som stravu a zaradila pravidelný pohyb pod dohľadom odborníka, Mgr. Jána Strigáča, ktorý ma dal opäť do formy. Aj to bol dôvod, prečo som sa rozhodla ako spolumajiteľka podporiť projekt jeho kliniky.

Dnes sa citím viac „sama sebou“ a aj vo „flow“ - ako trader a supporter v novej práci prepájam ľudí, nadväzujem spolupráce, riešim agendu súvisiacu s celkovým chodom kliniky a všetko spolu mi to dáva zmysel.

Cítim sa byť vo svojom živle, vďačná za doterajšie skúsenosti a plná očakávaní čo ďalšie ma v živote čaká, pretože týmto to nekončí!

– 11 august 2021 –