Interview s Emíliou Tomljenović, majiteľkou remeselnej pekárne KRUH a absolventkou (nielen) našich Authentic Leadership programov

Martina Veiglova
Rozhovor s Martinou Veiglovou – Mamuti, absolventkou programu Cesta k Sebe a zakladateľkou spoločnosti SportStudyUSA
7. septembra 2023

Milá Milka, ďakujeme, že si prijala naše pozvanie a rozhodla sa podeliť o svoj príbeh. Tešíme sa, že sme mali možnosť byť súčasťou Tvojej cesty.

Keď sme sa prvýkrát stretli, na našom Authentic Leadership programe v roku 2016, zastávala si vedúcu pozíciu v úspešnej rodinnej firme so stavebnými materiálmi. Aká cesta Ťa zaviedla k založeniu remeselnej pekárne Kruh?

Od skončenia AL programu trvala moja cesta k remeselnej pekárni niekoľko rokov. Spravila som zásadné rozhodnutie – odišla som z rodinnej firmy, venovala čas sebe, spomalila a pozorovala seba aj trh. Podobu tohto projektu načrtol môj manžel, ktorý sledoval trend vzniku remeselných pekární a ktorý je dodnes dôležitou súčasťou Kruhu. Začala som sa o túto tému zaujímať, navštevovať pekárne u nás a v Čechách, googlila, stretávala sa a konzultovala. Absolvovala som rekvalifikačný pekársky kurz, živnostenskú skúšku, odrobila som niekoľko nočných smien. Tak pomaly rástlo moje nadšenie pre toto remeslo a spolu s ním aj obraz môjho podniku. Chcela som vytvoriť podnik, kde by som sa cítila ja a moji kolegovia dobre, a ktorý by prinášal pridanú hodnotu spoločnosti.

Prečo práve pekáreň? Zvažovala si aj iné formy podnikania?

V minulosti som si prešla rôznymi projektami – aranžovala som kvety, viedla som hodiny pilates-u, v niektorých momentoch som si seba predstavovala ako majiteľku kaviarne, dokonca som zvažovala požičovňu kočíkov. No iba pekáreň mala v sebe mnohé z toho, čo som vo svojom projekte chcela – zameranie na výrobu, kreatívne prostredie, komunitu, každodennosť a ekonomický zmysel.

Za krátky čas sa Kruh stal bratislavskou legendou, vnímaš to tak aj Ty? Čomu pripisuješ tento úspech?

Už od prípravnej fázy spolupracujeme s firmou Calder Design Community, ktorá nám vytvorila firemnú identitu. Zadanie bolo, že chceme vytvoriť podnik pre milovníkov chleba, miesto, kde sa stretnú susedia. A toho sa držíme dodnes. Mám pocit, že nelipneme na úspechu, skôr na vzájomnej

spokojnosti, spolupráci a kvalite - a z toho vznikol úspech. Celý projekt je založený na autentických vzťahoch a pokore. V spolupráci s LeadIN centrom sme si definovali firemné hodnoty, ciele a vízie a naďalej aktívne pracujeme na autentickom raste firmy a zvyšovaní kvality našich procesov aj produktov.

Čo Ťa na riadení pekárne baví najviac a čo Ti pomáha prekonávat prichádzajúce výzvy?

Najviac ma baví vytvárať a udržiavať prostredie hojnosti v každej oblasti. Je úžasné sledovať proces výroby nového produktu až k jeho uvedeniu na trh a nasledného ohlasu od našich zákazníkov. Teší ma vytvárať nové partnerstvá. Čo sa týka výziev, prijímam ich ako príležitosť a prekonávať mi ich pomáha jednoznačne čas a kvalitné vzťahy.

Obdivujem, ako už roky pracuješ na sebe a dopraješ to aj svojmu teamu. Veľmi sa teším a vážim si, že sú naše cesty prepojené už niekoľko rokov. Čo z toho, čo si sa naučila v rámci našich programov a individuálnych sedení, využívaš na svojej ceste najviac?

Z programov a našich stretnutí vychádzam a aj sa do nich vraciam. Začala som vďaka ním akceptovať seba, s talentovým profilom Hviezdy, ako veľkého nadšenca a propagátora. Zároveň sa dopĺňam ostatnými talentovými profilmi, ktoré si moja pozícia vyžaduje. Učím sa ich rešpektovať, načúvať im. Program mi pomohol zbaviť sa rôznych stereotypov a taktiež som tam spoznala zaujímavé dámy. Rozhodne to bola jedna z najlepších investícií do seba.

Máš rýchly životný štýl, čo je zdrojom Tvojej motivácie pokračovať? Čo Ťa poháňa vpred?

Práca je pre mňa vášňou. Môj manžel je Chorvát a vždy ma fascinovalo, že keď sa chce Chorvát opýtať na prácu, v preklade povie: „Čím sa bavíš?” Takto nejako to mám aj ja. Práca ma musí baviť, obohacovať a posúvať vpred osobne aj spoločensky.

Vnímam Ťa ako ženu, ktorá má rada nové výzvy a potrebuje inšpiráciu, čo ale vyžaduje veľa času aj energie. Ako sa staráš o rovnováhu vo svojom živote?

Žijem tým, čo robím. Tým pádom beriem aj niektoré pracovné veci prirodzene. Časom som zistila, že potrebujem tráviť kvalitný čas so svojimi dcérami a manželom, taktiež spánok a aktívny pohyb. Stále mi ale chýbajú stretnutia s priateľmi.

Aké su Tvoje plány, ciele, vízie do budúcnosti?

V Kruhu cítime, že naša pekáreň prináša radosť, spokojnosť a inšpiráciu. Zvažujeme, ako postupovať ďalej tak, aby sme sa priblížili k ešte väčšiemu počtu zákazníkov. Milujem to nadšenie vo fáze prípravy a tvorby projektu, zavádzania procesov, definovania štruktúry. Trúfam si viesť expanziu podniku. Kde sa nevidím, je dlhodobé vedenie spoločnosti.

Vybav si 3 ľudí, ktorí Ťa v živote inšpirovali, a skús zdôvodniť prečo?

Zistila som, že skôr vzhliadam k hrdinom každodennosti. Obdivujem ľudí, ktorí majú víziu a idú si za ňou aj napriek všetkým „nie, nedá sa, nie je to možné,” ktoré im stoja v ceste. Sem patrí môj manžel, otec a moji kolegovia. Vyhľadávam ženy podnikateľky a podporujem drobné projekty. Nadšene načúvam mojej kozmetičke, kaderníčke, radostnej zákazníčke, ktorá s nami zazdieľa svoj príbeh. Milujem a čerpám z tejto energie. Považujem sa za veľmi vnímavého človeka. Som v stave, kedy ma dokáže inšpirovať aj slušný pracovník OLO. Toto ma vyživuje. Inšpiráciou v hľadaní lásky k samej sebe mi je Evka Štefánková z LeadIN centra. Proces bytia s láskou a v láske k sebe a ostatným je pre mňa jeden z najťažších. Takže jednoznačne, Evka.

Čo by si odkázala svojmu 18 ročnému ja keby sa sa s ním teraz mohla stretnúť?

Viete, ja si teraz plním sny, ktoré som v sebe nosila od detstva. Nemali jasné pomenovanie „remeselná pekáreň”, ale bola tam túžba po kolektíve, nadšení, zrode... Takže jednoznačne by som mu odkázala: „Načúvaj sebe samej, podporuj sa a s láskou”.

Často sa s klientmi bavíme o zmysle ich života, prezradíš nám na záver, čo je zmyslom toho Tvojho?

Vytvárať šťastné a vedomé partnerstvá. Byť sama sebe oporou.

– 17 apríla 2024 –